<< September >>   << 2019 >>

Družinski - Ljubelj- Završnica

, 28.9.2019

Letalska vojaška vaja na našem območju

objavljeno 23.5.2017

15. polk vojaškega letalstva Slovenske vojske Cerklje ob Krki

Mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2017 (ADRIATIC STRIKE 2017)

Med 4. in 10. junijem bo v Republiki Sloveniji šesto leto zapored potekala mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2017 (angl. Adriatic Strike 2017), na kateri bo Slovenska vojska v sodelovanju z zavezniškimi državami in ob podpori vojaškega letalstva izvedla usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja.

Na vaji se pričakuje okoli 500 udeležencev, od tega okoli 250 pripadnikov oboroženih sil iz Avstrije, Belgije, Češke, Črne gore, Danske, Francije, Grčije, Hrvaške, Italije, Kanade, Latvije, Litve, Madžarske, Makedonije, Nemčije, Nizozemske, Poljske, Romunije, Slovaške, Združenih držav Amerike ter Jordanije kot opazovalke. Urjenje postopkov usmerjevalcev zračne podpore bodo podpirale naslednje letalske zmogljivosti:

helikopterji:

• Bell 206, Slovenija

• Bell 412, Slovenija

• Cougar AS AL 532, Slovenija

• Bell OH-58 Kiowa, Avstrija

• SA 341 Gazela, Črna gora

letala:

• Pilatus PC-9, Slovenija in Hrvaška

• Pilatus PC-7, Avstrija

• Aero L-159, Češka

• Aero L-39, Slovaška

• AMX, Italija

• Tornado, Italija

• SAAB JAS 39 Gripen, Madžarska

Zrakoplovi bodo v podporo usposabljanju usmerjevalcev združenega ognja vzletali in pristajali na letališču Cerklje ob Krki, brezpilotna letala na letališču Postojna, zavezniška letala Pilatus PC-9, AMX, Tornado in SAAB JAS 39 Gripen pa bodo izvedbo vaje podpirala z matičnih letališč.

Usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja bo potekalo na šestih različnih lokacijah po Sloveniji, in sicer na Osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna, kjer bodo zračna plovila, tanki, minometi in topovi zagotavljali ognjeno podporo, ter na širšem območju Soriške Planine, Gotenice, Loke pri Žusmu ter na območju občin Celje in Trbovlje. Večji del usposabljanja bo potekalo v vidnem delu dneva, vse aktivnosti na delovnih točkah pa bodo končane do 21. ure.

Aktivnosti na terenu bodo potekale po vnaprej določenem scenariju in bodo za okolico v pretežni meri nemoteče, saj bo na terenu le manjše število vojakov in vojaških vozil, uporaba manevrskega streliva bo minimalna, vadbenci se bodo z vozili premikali po javnih cestah in utrjenih gozdnih poteh.

Slovesnost pred začetkom vaje Jadranski udar 2017, ki bo izvedena v okviru dneva odprtih vrat Vojašnice Jerneja Molana, bo v nedeljo, 4. junija, s pričetkom ob 11. uri na letališču Cerklje ob Krki.

V občini Šentjur se bodo glavne aktivnosti dogajale na območje Loke pri Žusmu. Vojaške dejavnosti se bodo izvajale predvsem na ozkem delu okoli planinskega doma in stolpa na Veliki Špički, kjer načrtujemo sodelovanje do 22 vojakov in treh vojaških vozil. V manjši meri se bodo izvajali tudi premiki vojaških vozil in vojakov izven Velike Špičke. Na tej lokaciji je predvidena uporaba efektov poka in dima, ki ne bi smeli biti preveč moteči za okolje.

V tem času bodo zračni prostor nad Loko pri Žusmu preletavala tudi letala in helikopterji, ki pa se bodo v glavnem zadrževali nad lokacijo Velike Špičke. Povečane letalske aktivnosti bomo izvajali v treh dnevnih obdobjih: od 07:00 do 10:00, od 12:00 do 15:00 in od 18:00 do najkasneje 21:00.

V petek se bodo vsi scenariji končali najkasneje ob 16:00.

© 2006-2019 KS Gorica pri Slivnici. Vse pravice pridržane. Tel: (03) 747 88 88, fax: (03) 747 88 86, e-pošta: ks.slivnica@siol.net